Liečba hemoroidov – domáca aj u lekára

Ako liečiť hemoroidy a ako im predchádzať?

 

Hemoroidy alebo tzv. zlatá žila sa objavia niekedy počas života skoro u každého z nás. Jedná sa o nepríjemný problém v oblasti konečníka sprevádzaný svrbením, bolesťou a často aj krvácaním.

Krvácanie s konečníka niekedy môže znamenať inú diagnózou. Tou býva trhlina (fisúra), príčinou ktorej je, že v konečníku sa nachádza rana, ktorá sa hojí pomaly, alebo vôbec. Príčinami vzniku trhlín sú – tvrdá stolica, časté hnačky, mechanické zaťaženie konečníka, prípadne stres. Silnú pichavú bolesť, krvácanie, spôsobuje stále napätie konečníka, preto pri každej stolici sa otvorí trhlina. Dlhodobé trhliny spôsobujú zúženie zvierača konečníka, zrasty, deformácie a trvalé následky.

 

Ideálne je, rozpoznať prvé varovné signály, zahájiť terapiu v rannom štádiu a ochorenie zastaviť skôr, ako sa dostavia komplikácie. Akékoľvek problémy pri vyprázdňovaní, hlavne chronického charakteru zvyšujú šancu na vznik hemoroidov. Zápcha resp. namáhavá defekácia, kedy je zvýšený tlak v oblasti konečníka alebo hnačka, ktorá spôsobuje dráždenie sliznice nadmerne zaťažujú cievy pri análnom otvore.

 

V liečbe sa uplatňuje úprava životného štýlu, konzervatívna alebo chirurgická liečba. Konzervatívna liečba spočíva v aplikácii rôznych mastí a čapíkov a neodmysliteľnou sú- časťou každej liečby je úprava životného štýlu. Medzi lokálne prípravky patria masti a čapíky s protizápalovým a anestetickým účinkom. V rámci voľne predajných produktov ide o niekoľko druhov.

Pri liečbe je veľmi dôležitá správna životospráva začínajúca starostlivosťou o stolicu (snaha o pravidelnú a mäkkú stolicu) a úpravou stravy, či lokálnymi kúpeľmi, aplikáciou mastí a čípkov končiac úplným odstránením nesprávnych návykov, napríklad dlhodobého sedenia na nevhodných sedadlách. Nutná je aj zvýšená análna hygiena. Je samozrejmé, že napríklad masti nemôžme vzhľadom k nebezpečiu neznášanlivosti používať akékoľvek, a taktiež pri hygiene je dôležitý výber vhodného nedráždivého mydla. Nevhodné sú korenené, pálivé a smažené jedlá, a naopak sa odporúča dostatok ovocia a zeleniny a ďalších zdrojov vlákniny. Z nápojov sa neodporúča káva a alkohol.

Ako liečiť zlatú žilu? Možnosti sú dve a často sa dopĺňajú. Liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická.