Operácia hemoroidov alebo keď maste nestačia

By | 9. apríla 2017

Chirurgická liečba

Z mnohých chirurgických metód je najčastejšie používaná ligatúra – podväzovanie  a excízia – vyrezanie. Ďalej sa využíva elektrokoagulácia diatermickou ihlou, kryodeštrukcia – mrazenie a aplikácia gumového krúžku. Nevýhodou všetkých týchto metód je relatívne vysoká bolestivosť a pomerne dlhé hojenie.

Podväzovanie je liečba ktorá spočíva v neinvazívnej metóde Barronovou technikou – aplikácia gumičky pomocou jednoduchého endoskopického prístroja. Ošetrenie touto metódou vytvára dvojitý efekt – čiastočná redukcia tkaniva a jazva, ktorá fixuje zvyšok tkaniva k spodine.

Ošetrenie spočíva v zachytení hemoroidu sacou sondou a aplikácii gumového krúžku pomocou aplikátora. Gumový krúžok zaškrtí prítokové a odtokové cievy, následne sa aplikuje infračevená koagulácia – krátka expozícia koncentrovaného infračerveného svetla do oblasti bázy  v zóne predpokladaných prívodných ciev a ich koagulácia. Ošetrená zlatá žila v priebehu niekoľkých hodín až dní (podľa veľkosti) bezbolestne nekrotizuje (odumrie), spontánne sa odlúči a odchádza stolicou. Rana sa hojí malou jazvou.

 

Liečba laserom.

Laserová liečba je najmodernejším postupom v mnohých oblastiach medicíny. Všeobecnou výhodou laseru je tenký, presný rez, ktorý termicky nepoškodzuje okolité tkanivá a hojí sa nepomerne rýchlejšie, než všetky vyššie uvedené chirurgické postupy. Všetky možné riziká, ktoré všeobecne každý konvenčný chirurgický zákrok prináša, laserová terapia minimalizuje. Zákrok je prakticky nebolestivý a prevádza sa ambulantne.

Výkon možno previesť v lokálnej anestézii a trvá približne 30 minút. Laserovým lúčom sa zlatá žila šetrne odstráni a o hodinu po operácii môže pacient odísť domov. Ostáva však aj naďalej s ošetrujúcim lekárom, skúseným proktochirurgom, ktorý mu môže kedykoľvek vysvetliť a objasniť problémy, ktoré sa prípadne vyskytnú v bezprostrednom pooperačnom priebehu. Na druhý deň pacient prichádza na kontrolu. Zostávajúce dve kontroly nasledujú v týždenných intervaloch.

V prípade zvýšenej citlivosti pacienta alebo väčšieho rozsahu, sa odporúča laserový zákrok v celkovej anestézii s tým, že pacient následných 12 hodín zostáva na nemocničnom lôžku. Kontroly a doba hojenia sú totožné, ako pri zákroku v miestnom znecitlivení.

Predoperačná príprava

Každý operačný zákrok, hoci môže ísť o niečo bežné, ako je napríklad vybratie slepého čreva, je zásah do organizmu. Niekto ho zvládne lepšie, u ďalšieho pacienta sa objavia komplikácie. Vždy sa však oplatí na túto záležitosť dobre pripraviť, a to nielen z hľadiska výživy. Môže sa vyskytnúť množstvo komplikácii.  Váš ošetrujúci lekár, resp. operatér, musí vedieť, či trpíte problémami, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka alebo ste alergický(-á) na jedlo alebo určité lieky atď. Lekára informujte aj vtedy, ak vy alebo niekto vo vašej rodine zle znáša anestéziu. Lekár potrebuje tiež informáciu o všetkých liekoch, ktoré v danej chvíli užívate. Niektoré z nich totiž môžu privodiť problémy počas operácie. Ak si nepamätáte všetky názvy liekov ktporé užívate , vezmite si so sebou recepty alebo škatuľky.

Užívate napríklad ginkgo biloba, cesnakv tabletkách, rybí olej alebo určité vitamíny? Aj o tom svojho lekára informujte. Výživové doplnky totiž môžu nepriaznivo ovplyvňovať účinok liekov, ktoré pred, počas alebo po operácii dostanete, môžu komplikovať samotnú anestéziu atď.

Ak fajčíte, nahláste túto skutočnosť ošetrujúcemu personálu. Fajčenie zvyšuje riziko vzniku infekcie a ďalších komplikácií počas operácie. Samozrejmosťou by mal byť čo najdlhší čas bez cigariet pred aj po zákroku.

Najmä pri celkovej narkóze, keď má človek vyradené obranné reflexy, by v prípade plného žalúdka (jedla i tekutín) hrozilo nebezpečenstvo zvracania a vdýchnutia zvratkov.

Operácia si vyžaduje prípravu čreva. Dva dni pred výkonom sa odporúča prijímať len tekutú stravu a deň pred výkonom je potrebné vypiť niektoré z preháňadiel (Fortrans, Picoprep) a vypiť dostatok tekutín (cca. 3 l).
V deň operácie je potrebné klásť dôraz na hygienu konečníka. Pre možnosť zvýšeného krvácania pacientom odporúčame, aby 3 týždne pred operáciou neužívali lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín a pod.

Zákroku sa netreba báť, takýchto operácii sa konajú nasvete stotisíce. a úľava je neopísateľná.

O možných komplikáciách a rizikách liečby hemoroidov sa porade so svojím chirurgom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *