Konzervatívna liečba

By | 9. apríla 2017

Konzervatívna liečba hemoroidov je učínná v počiatočnom štádiu ochorenia

Lokálna medikamentózna terapia. Aplikovať môžeme čípky alebo masti, ktoré zmenšujú bolestivosť a obmedzujú krvácanie. Ak je pokožka suchá a citlivá, zlatá žila je zapálená a vystupuje von, je vhodnejšie použiť masť. Pri vnútorných hemoroidoch sa odporúčajú čapíky.

Účinnými látkami nachádzajúcimi sa vo väčšine týchto prípravkov sú policresulen, cinchokain, bakteriálne lyzáty, hydroxid vápenatý, hamamelový extrakt, vápenatá soľ oxidovanej celulózy, soli bizmutu, lidokain a tribenozid.

Policresulen je vysokomolekulárna kyselina, ktorá zabezpečuje hodnotu pH 4 v prípravkoch. Je to optimálna kyslosť, ktorá v tkanive zráža bielkoviny, avšak iba tam, kde je treba. Pomáha zneškodniť a odstrániť choré a odumreté tkanivá tým, že vyzráža jej bielkoviny, neškodí však bielkovinám zdravého tkaniva v okolí hemoroidálnych uzlíkov. Naviac tiež sťahuje drobné cievky a zastavuje krvácanie. Účinky policresulenu sú však ešte ďalekosiahlejšie. V okolí postihnutého tkaniva spôsobuje náležité prekrvenie, a napomáha tak jeho hojeniu a zaceleniu. Zároveň pôsobí proti baktériám, ktoré by sa radi zahniezdili v oslabnutej sliznici a spôsobovali tam zápaly. A naviac schopnosť policresulenu pôsobiť zvieravo tj. adstringentne zamedzuje mokvaniu hojacich sa rán. Tkanivo sa pod jeho vplyvom rýchlo regeneruje. (Faktu)

Cinchokain pôsobí proti bolesti a svrbeniu tým, že dočasne obmedzuje vzrušivosť a vodivosť miestnych senzibilných nervov. Odstráni tak najnepríjemnejšie a bolestivé javy sprevádzajúce zlatú žilu. (Faktu, Aviril H, Spofax)

Bakteriálne antigény v lyzáte (zmes látok získaných rozpúšťaním buniek baktérií) zvyšujú odolnosť proti pôvodcom infekcií v mieste zápalu. (Aviril H)

Hydroxid vápenatý zásaditým účinkom neutralizuje kyslé prostredie vznikajúce v zápale a potlačuje tak jeho prejavy. (Aviril H)

Extrakt z hamamelu (z listov Hammamelis virginiana) má sťahujúce účinky, zastavuje drobné krvácania, znižuje podráždenie konečníka a mierni bolesť. (Aviril H)

Vápenatá soľ oxidovanej celulózy povzbudzuje proces krvného zrážania pri krvácaní a tak sa krvácanie zastavuje. (Spofax)

Soli bizmutu majú sťahujúce účinky, zastavujú krvácanie, pôsobia antisepticky, znižujú podráždenie konečníka a zmierňujú bolesť. (Spofax)

Lidokain odstraňuje vnímanie svrbenia a bolesti. (Procto-Glyvenol)

Tribenozid má protizápalové účinky, ktoré potláčajú opuch a začervenanie v oblasti zapálenej zlatej žily. (Procto-Glyvenol)

Extrakt z kvasnicových buniek znižuje bolesť, pálenie a zmierňuje opuchy. Má zvlhčujúci účinok, čo znižuje bolesť pri vyprázdňovaní.  (Preparation-H)

Olej zo žraločej pečene priaznivo pôsobí na epitelizáciu pokožky a slizníc. (Preparation-H)

Na postihnuté miesta priaznivo pôsobia aj mastné pomocné látky tvoriace masťový základ, ktoré chránia sliznicu a kožu pred mechanickým a chemickým dráždením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *