Lieky a ďalšie možnosti terapie

By | 9. apríla 2017

Masť na hemoroidy nie je jediné riešenie

Existuje viacero spôsobov ako liečiť zlatú žilu bez toho aby sme aplikovali lokálne maste, krémy alebo čapíky.

 1. Perorálna medikamentózna terapia. Podávajú sa látky zvané venofarmaká vo forme tabliet. Venofarmaká sú látky, ktoré zosilňujú stenu periférnych žíl, znižujú permeabilitu (priepustnosť) a fragilitu (krehkosť) kapilár, znižujú tvorbu edémov a majú protizápalové účinky.

Takéto účinky vykazujú flavonoidy- rutín (Ascorutin, Cyclo 3 Fort), troxerutín (Cilkanol), taktiež výťažky z pagaštanu konského- aesculin a aescin (Reparil). Bioflavonoidy sú hojne zastúpené aj v bielej šupke medzi kôrou a dužinou citrusov, v paprikách, ríbezliach a v petržlene. Efekty týchto jednotlivých látok sú pomerne slabé, zvýraznia sa v kombináciách- napríklad rutosid, aesculin a dihydroergokristin, ktorý zvyšuje tonus žíl (Anavenol). Tribenosid (Glyvenol) je syntetická látka s protizápalovým účinkom a zvyšuje tonus cievnej steny. Podobné vlastnosti má aj calcium-dobesilát (Danium, Dobica). Flavonoidy diosmin a hesperidin (Detralex) zvyšujú napätie žilovej steny a odolnosť ciev. Obmedzujú tvorbu opuchov a znižujú zápal. O-(b-hydroxyetyl)-rutozid (Venoruton) zvyšuje pevnosť kapilár a znižuje ich priepustnosť.

 1. Hemoroidálne uzly je možné i sklerotizovať, keď do podviazanej žily aplikujeme roztok špeciálnej látky, ktorá podráždením cievnej steny vedie k proliferácii väziva, zjazveniu cievy a následnému uzavretiu priechodu cievy. Používajú sa hyperosmotické roztoky cukrov, chloridu sodného, soli mastných kyselín a makrogoly- napr. polidokanol (Aethoxysclerol)
 2. Podobne účinkuje aj kryoterapia, t.j liečeniekryosondami– zmrazovacími sondami, ktoré zlatú žilu zmrazia, čím dôjde k jeho zjazveniu a tak isto aj infračervená fotokoagulácia. Tieto však zaraďujeme už skôr medzi menšie chirurgické zákroky.
 3. Užitočnou podpornou terapiou sú aj sedacie kúpeles hrsťou rozpustenej soli alebo s odvarom z dubovej kôry. Odporúča sa zotrvať 15-20 minút v teplej vode s pridávaním vody tak, aby sa kúpeľ udržiaval teplý a opakovať ho niekoľkokrát denne.
 4. Klystýr:Prispieva k udržaniu čistého črevného traktu.
 5. Cvičenie:Nezabudnime na pravidelný aktívny pohyb, napr. plávanie, chôdza, turistika, cvičenie. Pravidelné mierne cvičenie je veľmi dôležité. Vyhýbajme sa však aktivitám, ktoré vyžadujú dlhé zotrvanie v sede napr. cyklistika.
 6. Análna masáž: Je dobré používať olej z obilných klíčkov alebo s vitamínom E, alebo hojivé masti, ktoré zároveň hoja kožu, dezinfikujú ju a podporujú cirkuláciu.
 7. Klyzmy: V hydroterapii hrubého čreva sa používajú klyzmy s teplou vodou (36-39 stupňov C), ktorá uvoľňuje a studenou (26-32 stupňov C), ktorá sťahuje alebo stimuluje. Hemoroidy sú poškodené cievy so stagnujúcim obehom. Krv v nich netečie dostatočne rýchlo, stena ciev je oslabená, stenčuje sa a vykleňuje. Kontrast medzi teplou a studenou vodou cirkuláciu zrýchli. Studená voda navyše slabú stenu ciev napne a otupí bolesť.
 8. V podrepe: Najprirodzenejšia pozícia pre vyprázdňovanie je v podrepe. Vyprázdňovanie v podrepe je štandardný úkon v zemiach, kde sú záchody na úrovni podlahy, alebo tam, kde záchody nie sú vôbec. Západná toaleta je však navrhnutá pre sedenie. To môže znižovať účinnosť vyprázdňovania a podporovať vznik zlatej žily.

Tieto liečebné postupy treba vždy kombinovať s určitými diétnymi opatreniami a s úpravou životného štýlu, aby sa napomohlo obnoveniu správnej funkcie čriev a predchádzalo sa zápche.

 1. Strava: Je potrebnéupraviť ju tak, aby obsahovala dostatok vlákniny, vitamínov a flavonoidov. Tu najviac vyhovuje vegetariánska strava so zvýšenou konzumáciou bobuľovitého ovocia, citrusových plodov, cesnaku, jabĺk, otrúb, strukovín, ryže, celozrnných cestovín, celozrnného chleba, orechov, semienok a listovej zeleniny.
  Treba obmedziť rafinované sacharidy, ako sú sušienky, koláče, torty. Vyhnite sa konzervovaným a upravovaným potravinám, smaženým, koreneným jedlám, tabaku, alkoholu, káve a soli.
  Dôležité sú vitamíny a potravinové doplnky:
  · vitamín C s bioflavonoidmi 2-3 g denne – spevňujú cievnu stenu
  · 30 mg zinku (možno nahradiť 7 tekvicovými semienkami denne)- podporuje hojenie
  · 200mg vitamínu E – podporuje krvný obeh a bráni vzniku pocitov ťažoby v nohách
  · koenzým Q10 – zlepšuje okysličovanie tkanív, podporuje krvný obeh a imunitu
  · lecitín – emulgátor tukov, uľahčuje krvný obeh ·
 2. Hydratácia: Treba piť veľké množstvo tekutín. Je dôležité piť aspoň 1,5 l tekutín denne, vrátane čerstvých džúsov.
 3. Prevenciou pred podráždením kože a infekciou je bezpodmienečné dodržiavanie osobnej hygieny.
 4. Liečivé rastliny

Uncaria tomentosa má schopnosť prekonávať ťažké črevné poruchy. Má schopnosť čistiť celý zažívací trakt a pomáhať pacientom trpiacim mnohými žalúdočnými a črevnými poruchami. Vonkajšie použitie Uncarie (známa aj ako Una de Gato, Uncato amazonas) zahŕňa liečbu rán, plesní, fistúl a zlatej žily. Navyše aktivuje imunitný systém zvýšením aktivity lymfocytov.
Sliznaté semená slúžia ako lubrikačné látky, aby sa vytvorila hladká stolica. Vhodný je prášok zo semien ľanu a psyllia a agar z morských rias.
Adstringentné byliny pomáhajú spevniť dilatované a oslabené tkanivá. Najviac známe adstringenciá sú čaje obsahujúce tanín. Čaj z adstringentných bylín možno použiť v sedacích kúpeľoch. Sú to napríklad: rathania, dubová kôra, kostihoj, aloe, stavikrv, listy ostružiny.
Extrakt z pagaštanu konského je používaný na krvácanie z konečníka. Čaj z bazových listov a kvetov sa používa do klyziem. Harmančekový čaj a klyzma je vhodná na pravdepodobne pre spazmolytické, protizápalové a  antimikrobiálne vlastnosti.

Nemôžme však spoľahlivo povedať, že pri konzervatívnej terapii dôjde k vyliečeniu. Skôr sa zmiernia nepríjemné príznaky a viac-menej je otázkou času, kedy sa ochorenie opäť plne prejaví, obvykle vo väčšom rozsahu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *