Vnútorné hemoroidy

Vnútorné hemoroidy sú väčšinou skryté.

 

Môžeme hovoriť o niekoľkých štádiách tohto ochorenia. V prvom štádiu vnútorných hemoroidov sú príznaky dosť neurčité, cítime len nepohodlie, tzv.diskomfort, bolesť nie je výrazná alebo celkom chýba, občas sa môže vyskytnúť krv v stolici, alebo na toaletnom papieri. V druhom štádiu už dochádza k vyklenutiu žily pri tlačení, tá sa však spontánne opäť vtiahne. V tomto štádiu pociťujeme už aj silnejšie svrbenie pálenie a krvácanie. V treťom štádiu sa vyklenutie už samé nevráti, ale je možné ho manuálne vtlačiť späť. Krvácanie je už menej časté a okrem krvi a občasnej bolesti sa objavuje mokvanie a hlienovitý výtok zo zlatej žily. Pozorujeme aj zdurenie a opuch zapáleného konečníka. Posledným štádiom je trvalé vyklenutie žily. Je charakterizované ťažšími zápalovými procesmi, flegmónou, abscesmi, gangrénou i trhlinou konečníka.

Nepríjemné sú komplikácie a to najmä trombotizácia – vytvorenie krvnej zrazeniny, čo sa prejavuje ako bolestivá, zapálená zdurenina. Ďalšou nepríjemnosťou môže byť sťažené vyprázdňovanie čriev. Hemoroidy často bránia ľuďom, aby sa dôkladne vyprázdnili. Môžu blokovať análny otvor a sťažovať vyprázdňovanie. Iritácia análneho otvoru môže vyvolať zápchu reflexným spazmom sfinkterov. Zápcha môže vzniknúť i na psychickom podklade, keď sa pacient odmieta poriadne vyprázdniť, pretože sa bojí, aby pri tlaku nepraskli. A tak sa uzatvára bludný kruh.
Všetky komplikácie výrazne obťažujú pacienta a súčasne znižujú úspešnosť zákroku chirurga pri operácii a predlžujú hojenie. Najvhodnejšie je začať liečbu pri ich prvých prejavoch a nečakať, kým sa objavia komplikácie, ktoré pacienta prinútia bezodkladne navštíviť lekára.