Vonkajšie hemoroidy domáca liečba

By | 14. apríla 2017

Vonkajšie hemoroidy nikdy nepotešia

Množstvo ľudí sa už stretlo s typickými príznakmi akými sú krv na toaletnom papieri po stolici, svrbenie konečníku, krvácanie z konečníku zápal a opuch, všetky príznaky majú spoločného menovateľa ktorými sú vonkajšie hemoroidy. Spomenuté príznaky spôsobujú ľuďom značný diskomfort a často ich obmedzujú v pracovnom či súkromnom živote. Nie je nič horšie ako krvácajúci konečník počas pracovnej doby bez možnosti sprchy a aplikácie hojivej masti.

Masť na hemoroidy domáca liečba.

 

Hemoroidy sú nepríjemným intímnym ochorením.

Ale vždy ak bolia alebo krvácajú, neotáľajte a navštívte lekára. Ako prvé sa Vás lekár môže pýtať na to, či niekto z príbuzných má rovnaký problém, či ste mali krv alebo hlien v stolici, či ste v poslednej dobe rapídne neschudli alebo akú farbu má Vaša stolica. Vyšetrenie sa robí cez konečník, lekár najprv vylúči iné závažnejšie ochorenia ako sú napríklad nádorové ochorenia čreva a konečníka. Vyšetrenia sa nemusíte báť, je nepríjemné, ale nie bolestivé. Ak nie sú jasne viditeľné, môže Vás lekár odporučiť na ďalšie vyšetrenia, napríklad endoskopické vyšetrenie, röntgen alebo kolonoskopiu. V niektorých prípadoch sa berie z vnútra konečníka i vzorka a tá sa zasiela na vyšetrenie do laboratória. Potom nastupuje samotná liečba, ktorá môže byť rôznorodá podľa stupňa vývoja ochorenia.

Vonkajšie hemoroidy sa vyskytujú na vonkajšom povrchu konečníka alebo trošku vnútri v konečníku (nie ale hlboko v konečníku, kedy ide o vnútorné hemoroidy). Vyzerajú ako drobné “ uzlíky „, modrasté, mäkké hrudky posiate okolo otvoru konečníka. Nie sú navlhnuté, bolestivé. Na dotyk môžu byť bolestivé, pretože sa na vonkajšej strane konečníka nachádza nervové zakončenie. Pri sedení spôsobujú nepríjemnosti a môžu začať aj krvácať.

Prečo vznikajú na konečníku uzlíky?

Spomínané uzlíky vznikajú tak, že dôjde k nahromadeniu zrazenej krvi v mieste, kde správne nefunguje systém pretekajúcej krvi – prítok x odtok. Systém mohol byť porušený napríklad extrémnym tlačením na konečník pri veľkej toalete. Vtedy zvýšený tlak na cievny pletenec v mieste konečníku znemožní odtok krvi. Tá sa nahromadí, zrazí a vznikne uzlík. Po pár dňoch sa tento uzlík vstrebe. Ako pozostatok je na mieste kožná vydutina, ktorú si možno všimnúť hlavne pri vykonávaní hygieny v oblasti konečníka. Preto sa odstránenie tejto kožnej vydutiny často rieši chirurgicky, aby sa predišlo vzniku hemoroidov .
Druhou možnosťou je samovoľné prasknutie uzla a vyprázdnenie krvi z neho. Je to veľmi bolestivé, a preto sa musí dbať na prísnu hygienu, aby do rany po prasknutom uzlíku nebola zanesená infekcia. Prasknutie je akousi úľavou po tlaku v análnej oblasti.

 

Aký je mechanimus vzniku?

Základnou príčinou ich vzniku je námaha a napínanie pri pohyboch hrubého čreva, pretože tie vyvíjajú nadmerný tlak na žily v konečníku. Taktiež nadváha a tehotenstvo tieto žily oslabuje. Odborníci sa nezhodujú či zápcha priamo spôsobuje ich vznik, ale zápcha prinajmenšom stav zhoršuje.

Podľa štúdií zvyšuje pravdepodobnosť ich vzniku aj častá hnačka. Naviac môže k vzniku prispieť dlhodobé zotrvávanie v polohe posediačky i postojačky. Svaly, ktoré pomáhajú poháňať krv žilami, strácajú vekom napätie, takže je pochopiteľné, že je táto choroba častejšia u starších ľudí. Význam má aj genetická záťaž.

 

Predpokladom je, aby ste odporúčané doplnky užívali súčasne so stravou bohatou na vlákninu a zaistili si dostatok pohybu. Vláknina prispieva k väčšiemu objemu stolice a zároveň ju zmäkčuje, takže ľahšie odchádza. Telesný pohyb je dôležitý k tonizácii svalov obklopujúcich žily a podporujúcich normálne pohyby stolice v črevách. Na rozdiel od voľne predajných mastí pomáhajú odporúčané byliny a vitamíny posilňovať žilové steny a čo najviac zmierňovať podráždenie.

Skúste kombináciu vitamínu C, flavonoidov a listnatca kopinatého, ktoré pomáhajú posilniť a sťahovať žily. Pri hojení poranených (otvorených) môže pomôcť zinok. Meď je potrebná pri jeho dlhodobom podávaní, pretože zinok obmedzuje jej vstrebávanie. Ak nie je vo vašom jedálničku dostatok vlákniny alebo sami máte pochybnosti o jej dostatku, skúste skorocel alebo ľanové semienka. Oboje účinne uľahčuje odchod stolice. Akje zlatá žila bolestivá, aplikujte niekoľkokrát denne ľubovníkovú masť hlavne po každej stolici. Táto masť pomáha spľasnúť opuchy.

 

Dbajte na konzumáciu zvýšeného množstva vlákniny, do jedálnička pravidelne zaraďujte ovocie, zeleninu a celozrnné pečivo, prípadne si kúpte sušenú vlákninu, ktorú si môžete pridávať do akéhokoľvek jedla

Dôležité je veľa piť.

starajte o pravidelnú stolicu, mala by byť minimálne každý druhý deň, najlepšie 1x denne, zápcha ťažkosti zhoršuje

pohybujte sa, chodievajte na prechádzky, cvičte, plávajte. Vyhnite sa dlhému státiu alebo sedeniu, pri ktorom sa spomaľuje žilový návrat z dolnej polovice tela.

ak je to možné, spite na ľavom boku, niekoľkokrát denne si skúste dať nohy hore aspoň na 20 minút – zabránite hromadeniu krvi v dolnej polovici tela

nepoužívajte parfumované mydlá, zásypy a vlhčené obrúsky. Používajte jemný viacvrstvový toaletný papier. Chúlostivé miesta si po použití toalety umyte čistou vodou a poriadne osušte, noste bavlnenú spodnú bielizeň.

k úľave niekedy pomôže teplý kúpeľ z dubovej kôry alebo sprcha, inokedy zase vrecúško s ľadom, alebo striedavo teplé a studené sprchovanie okolia análneho otvoru

cvičte cviky na posilnenie panvového dna (naučíte sa ich na cvičení pre tehotné alebo na pred pôrodnom kurze)

 

Môžu postihnutý dostať rakovinu?

Samotné hemoroidy nie sú príčinou rakoviny konečníka, ale za určitých okolností môžu podporovať jej vznik. Ak pacient trpí častým svrbením a zápalmi konečníka, v dôsledku čoho si ho mechanicky dráždi, okolitá sliznica sa chronicky zapáli, čo môže viesť v priebehu rokov až k rakovine.

Rakovina hrubého čreva je pritom tretím najčastejším druhom rakoviny na svete a ako píše britský Daily Mail, údaje k dnešnému dňu hovoria o takmer 1,4 milióna nových prípadov diagnostikovaných v roku 2012. Tí, ktorí na rakovinu trpia, majú omnoho vyššiu šancu na úspešnú liečbu pri odhalení choroby v ranom štádiu na rozdiel od tých, u ktorých sa už choroba stihla rozšíriť. Odborníci preto vymysleli kampaň, aby poukázali na podobnosti a rozdiely medzi zlatou žilou a rakovinou, na symptómy, preventívne opatrenia či možnosti liečby.

Ako prebieha domáca liečba?

Počiatočné štádiá dobre reagujú na kúpele v dubovej kôre či iné lokálne pôsobiace látky rastlinného pôvodu, napríklad nechtík lekársky. Okrem toho odporúčam dodržiavať prísnu hygienu a podľa možnosti si po každej stolici osprchovať konečník, najlepšie vlažnou vodou. Po večernom kúpeli je vhodné teplotu vody postupne znižovať až na studenú. Po takejto kúre je dobré ošetriť hemoroidy masťou a potom šup do teplej postele.

Skúste dubovú kôru.

Sedací kúpeľ v odvare z dubovej kôry je starý osvedčený prostriedok proti zlatej žile. Tri lyžice rozkúskovanej kôry vložte do 1/3 litra vriacej vody, stíšte plameň a varte 15 minút. Odvar preceďte a nalejte do vane s 10 litrami vody. Najskôr sa kúpte denne, pri zlepšení príznakov dva až tri razy do týždňa po 20 minút.

Na prvom mieste je vždy návšteva u lekára, s ktorým je vhodné celú liečbu konzultovať. Sú však aj liečivé postupy a metódy, ktoré si pacient môže aplikovať sám ako prevenciu. Napr. úprava svojej stravy bohatej na vlákninu, príjem väčšieho množstva tekutín, lepšia hygiena, viac pohybu a športu. Lekár na liečbu hemoroidov predpíše tablety, sirupy, čapíky alebo masti. V inej liečbe sa môžu aplikovať napríklad kúpele, výluhy z bylín.

Najznámejšie masti na hemoroidy + čapíky

Dobexil H – masť a čapíky

Faktu – masť a čapíky

Mastu S – masť a čapíky

Preparation H – masť a čapíky

Procto – Glyvenol – masť a čapíky

 

Vonkajšie hemoroidy nie sú príjemné, ale dá sa ich zbaviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *